Nároky na tepelné izolace se zvyšují, přitom pro obálku domu nejsou důležité pouze obvodové zdi. Jak na zpřísňující se podmínky reagují výrobci oken?
Výrobci se snaží reagovat zesílením okenních rámů a křídel, které mají sami o sobě lepší tepelné parametry a lze do nich osazovat izolační trojskla o větších tloušťkách s lepším parametrem Ug. My například nabízíme profil okna ALBO strong 3+ v tloušťce 92mm s parametrem Uw=0.71 a dřevohliníkové okno altrend passiv s parametrem Uw=0.65.
Lze ještě najít inovace v oblasti konstrukce rámů? Lze ještě vůbec snižovat součinitele U resp. R?
Myslím si, že do budoucna snižovat Uw určitě lze. V současné době máme ale standardně upraveny některé typy oken tak, aby splňovaly normy pro pasivní domy, přitom už nejsou pouze záležitostí pro horních deset tisíc. Dnes jsou již vyvinuty i typy oken s Uw pod 0.5, ale jejich pořizovací cena je zatím vysoká.
Diskuse o oknech se v mnoha případech omezuje pouze na diskusi o materiálech rámů. Dá se z pohledu vhodnosti pro energeticky úsporné domy o některém z materiálů mluvit jako o materiálu budoucnosti?
Ano, v tomto ohledu je jednoznačně materiálem budoucnosti dřevohliník, výborně splňuje veškeré požadavky dnešních zákazníků – např. velice dobré izolační vlastnosti, vysoká životnost díky hliníkovému opláštění z exteriéru, krásné přírodní dřevo z interiéru atd.
A jakou cestou kráčí vlastní zasklení - jaké jsou trendy v oblasti výplní?
Velice zajímavou novinkou jsou izolační skla s vyššími solárními zisky, solární zisk se u izolačních skel označuje jako g. Dle mého názoru by si zákazník měl vždy prověřit nejen parametr izolačního skla U (čím nižší tím samozřejmě lepší), ale také právě parametr solárních zisků g. Někteří výrobci standardně již v cenových nabídkách uvádí u skel nejenom parametr U, ale i g. Jen pro porovnání u standardních trojskel v těchto oknech hodnota g=50% (tzn. 50% slunečního záření projde dovnitř). Setkali jsme se bohužel na trhu i s trojskly s Uw=0.4, ale g bylo u těchto skel pouze 36%! V tomto případě zákazník sice kupuje okna s úžasně nízkým Ug skla, ale na podzim, v zimě a na jaře bude muset daleko více přitápět i pokud bude svítit slunce, protože skla s g=0.36% opravdu moc slunečního záření do domku nepustí. V současné době lze na trhu najít izolační trojskla s parametrem g=63%, která umožní interiér domů pěkně prohřát právě od podzimu do jara, takže zákazníci v těchto obdobích ušetří na vytápění. Pro letní období je nutné tyto izolační trojskla mít doplněny o integrovanou meziskelní žaluzii nebo venkovní žaluzii či roletu , aby se interiér nepřehříval. Pro jižní a západní strany domu bych rozhodně tyto skla s vyššími solárními zisky doporučil, protože návratnost investice do těchto skel se velice rychle vrátí díky tomu , že dům přes den podstatně více vyhřeje sluneční energie a nemusíme tedy tolik topit. Zajímavé je, že v zahraničí se běžně u oken setkáme již v projektu nejen s parametrem Uw , ale i s parametrem g. V České Republice se na tuto hodnotu poněkud zapomíná a parametr skla g se mnohdy vůbec neřeší.
OKNA A EUROOKNA
DVEŘE, VRATA, POSUVY
SPECIÁLNÍ VÝROBKY
KONTAKTNÍ INFORMACE
ALBO® - Osek nad Bečvou
Osek nad Bečvou 191
751 22 Osek nad Bečvou
tel.: 581 793 091, 581 702 544
GSM: 603 254 643
fax: 581 702 580
e-mail: albo@albo.cz
Volejte zdarma: 800 900 818